Planuję zakupy, rozsądnie kupuję, przechowuję, przetwarzam resztki, nie marnuję.

Zaplanuj menu na kilka dni

By zakupy w sklepie były naprawdę racjonalne, musisz zaplanować posiłki na parę najbliższych dni.

Przygotuj listę zakupów

Zanim wybierzesz się na większe zakupy, przygotuj listę i spisz produkty, których naprawdę potrzebujesz. Lista zakupów sprawi, że szybciej uporasz się z zakupami, a w koszyku znajdą się tylko potrzebne rzeczy. Sprawdź, jakie produkty znajdują się już w Twojej kuchennej szafce i lodówce, a jakie musisz dokupić.

Kupuj świadomie tylko to, co jest potrzebne

Trzymaj się przygotowanej listy zakupów i unikaj nagłych zachcianek. Nie ulegaj również różnego typu promocjom. Jeśli oferta dotyczy produktu, który akurat znajduje się na Twojej liście zakupów, to świetnie! Ale jeśli go tam nie ma, a i tak skusisz się na promocję, to po prostu uległeś sile reklamy i kupiłeś nadprogramowy produkt.

Zwracaj uwagę na datę ważności

Zwracaj uwagę na datę ważności umieszczoną na opakowaniach produktów. Po upływie podanego terminu przydatności, produkt nie będzie nadawał się do spożycia, dlatego wykorzystaj najpierw te produkty, które mają krótszy termin.

Odpowiednie ułożenie produktów w lodówce

Nie bez znaczenia pozostaje także prawidłowe ułożenie żywności w lodówce. To, gdzie umieścisz produkt, będzie wpływało na jego trwałość i świeżość. Górną półkę przeznacz na produkty mleczne, konfitury i dżemy. W środkowej części umieść wędliny i sery, a w dolnej surowe mięso i ryby. Z kolei warzywa i owoce powinny znaleźć się w szufladach.

Wykorzystuj woreczki i pojemniki

Żywność najlepiej przechowywać w woreczkach próżniowych lub w pojemnikach hermetycznych. Takie opakowania ograniczają dostęp powietrza, a tym samym wydłużają świeżość produktów nawet 2-3-krotnie. Wędliny i sery zakupione w plastikowym opakowaniu, lepiej owinąć w papier lub przełożyć do pudełka wyłożonego papierem, a świeżą bazylię czy oregano trzymać w specjalnych pojemnikach na zioła.

Zamrażaj i pasteryzuj

Nie wyrzucaj jedzenia! Zbyt duże porcje żywności najlepiej od razu zamrozić lub zawekować. To jedne z najlepszych metod przechowywania żywności, które przedłużają trwałość jedzenia. Mrozić możesz mięso, ryby, owoce, warzywa, pieczywo, masło, pierogi, zioła i inne. Z kolei w słoikach mogą znaleźć się przeróżne warzywa w formie kiszonych ogórków, warzywnej sałatki  w zalewie octowej i przecieru pomidorowego. Z owoców możesz przygotować dżemy, konfitury, powidła lub kompot.

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu marnowania żywności z dnia 19 lipca 2019 r. (Dz.U. z 2019 poz.1680) bezpłatnie przekazujemy żywność – ograniczamy skalę marnowania żywności i wspieramy osoby potrzebujące.