Nie marnuję – kampania informacyjno edukacyjna o niemarnowaniu żywności

Liczby są przerażające – rocznie marnowanych jest na świecie 1,3 miliarda ton żywności zdatnej do spożycia (to jedna trzecia żywności wyprodukowanej), podczas gdy 868 milionów ludzi cierpi głód. Zmarnowana żywność pozwoliłaby nakarmić aż 2 mld osób. Gdybyśmy zatem przekazali tylko połowę marnowanej żywności potrzebującym, zlikwidowalibyśmy problem głodu na świecie.Każdemu czasem zdarza się wyrzucać zepsutą żywność i są różne tego powody. Zdarza się, że nie dostosujemy ilości zakupów do potrzeb domowników, albo niewłaściwie obchodzimy się z produktami w domu.

Wyrzucając żywność marnujemy nie tylko pieniądze, ale energię i środki potrzebne do jej wyprodukowania. Pamiętajmy o tym, że wielu ludziom na świecie żywności brakuje. W Polsce ponad 2 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie.

Żywność może dłużej pozostać świeża i dobra do spożycia, jeśli będzie odpowiednio transportowana, przechowywana i wykorzystana. Właściwa dbałość o żywność pomaga ograniczyć ilość wyrzucanego jedzenia oraz straty wartości odżywczej produktów lub dań.

Umiejętne gospodarowanie oraz właściwa organizacja stanowi podstawę nie marnowania żywności.

Przygotuj listę zakupów przed wyjściem do sklepu;
Rób zakupy będącym sytym/Nie rób zakupów będąc głodnym;
Zwracaj uwagę, na jakość żywności podczas wybierania produktów;
Kupuj żywność w miejscach, gdzie jest właściwie przechowywana;
Utrzymuj porządek w szafkach i lodówce – stosuj zasadę „Pierwsze weszło – pierwsze wyszło”;
3xP: Planuj, Przeliczaj i Przyrządzaj z głową;
Właściwie transportuj i przechowuj żywność.